Satışları Arttırmaya Yönelik Bazı İpuçları

E-ticaret hayatımıza çok değil, profesyonel anlamda 2000 ‘li yıllarında başında girdi.

Kısa sürede tüm dünyada hızlı artan internet kullanımı ile birlikte alışverilerimiz fiziksel mağazalardan çok dijital mağazalara doğru kaymaktadır. Kolay alışveriş imkanları, iade garantisi, indirim fiyat avantajları vs. gibi bir çok etmen ile e-ticaret hayatımızın önemli bir parçası oldu. İnternet üzerinden satış yapan mağaza sahipleri için satışı arttırmaya yönelik bazı ipuçlarına bu makalemizde göz atacağız.

1. Siteniz güvenli bir alt yapıya sahip mi?

E-ticaret sitesi açmak artık çok kolay. Neredeyse, oyun karakterlerinin satışı dahi e-ticaret platformlarında satılabiliyor. Yani, 14-15 yaşındaki gençlerin hevesleri bir e-ticaret sitesi açmaya yetiyor. Önemli olan, o e-ticaret sitesini; güvenli alışveriş standartlarına ulaştırabilmek. Bunun detayları için, Google’da detaylı bir araştırma yapmaları şarttır, en azından bir uzman aracılığı ile bunu yapabilirler.

2. Ürün çeşitliliğiniz nasıl ?

E-ticaret sitelerinin çoğalması, rekabetinin artması anlamına geliyor. Sizin de açmayı düşündüğünüz veya yayında olan siteniz, hedef kitlenizi cezbedecek bollukta ve alternatifte olmalıdır. Tek bir sektörde satış yapmak, rekabet alanınızı ufaltacaktır. Bu sizin için her ne kadar avantaj gibi gözükse de, her zaman ihtiyaç duyulan yani tüketildikçe ihtiyaç duyulan ürünlere yönelmenizde fayda vardır.

3. Ödeme seçenekleriniz ?

Belki de, e-ticaret sitenizden alışveriş yapmayı düşünen potansiyel müşterilerinizi en çok ilgilendiren mevzu bu. Kredi kartıyla alışveriş imkanı sağlayan e-ticaret siteleri, çoğu araştırmada rakiplerine oranla daha yüksek marjlı satışlar elde ederler. Fakat, sadece kredi kartı kullanımı imkanı vermekte yetmiyor. Taksitlendirme seçenekleri, Evde Ödeme, Banka Havalesi, Paypal, PayU, iPara gibi ödemelerinizi çeşitlendirmenizde size çok katkı sağlayacaktır.

4. Müşteri memnuniyeti ?

Müşterileriniz sizden alışveriş yaptığı saniyeden itibaren bu sorumluluk altına girersiniz. Müşterilerinize verdiğiniz vaadleri yerine getirmek, ticaret hayatınızın sanal dünyada sürekliliği için altın bir kuraldır. Ürün beğenilmediğinde ücretsiz teslim edip ödeme geri alabilme, teknik hizmet, ödemelerde kolaylık sağlama, kargoyu ücretsiz ulaştırma imkanı ve en önemlisi memnuniyetini sitenizde dile getirmesi – bunu yeni e-ticaret sitesi sistemlerinde sağlamanız mümkün. Ürün hakkında yorum yapabilme, beğenme derecelendirebilme sitenizde teknik anlamda almanız gereken önlem ve yenilikler arasındadır.

5.  Ücretsiz Kargo

Belli bir tutar üstünde alışveriş yapan müşterilerinize ücretsiz kargo seçeneği sunun. Bu müşterilerinizin sizi tercih etmesine en büyük etkenlerden birisidir.

 

PC LEVEL

 

  • Share:

Leave a Comment

sing in to post your comment or sign-up if you dont have any account.