Tasarımda Bütünlüğün Önemi

Site tasarımlarında renk seçiminden tipografiye kadar bir çok önemli faktör olsada bunların hiç biri tek başına pek bir önem arzetmiyor. Bütünlüğün sağlanması adına tüm faktörlerin birbiriyle uyumlu hale getirilip harmanlanması gerekiyor. Bu faktörlere kabaca göz atacak olursak renk seçimleri, tipografi seçimi, logo tasarımı, beyaz alan kullanımı, sitede kullanılması planlanan görsel boyutları gibi birlikte ele alınacak uygulamalar mevcuttur. Tabii bunları işlerken karmaşadan uzak durup basitliği ön plana çıkarmak önemlidir.

Basitleştirin. İyi Bir Tasarımın Gücü Basitliğindedir. / Barbara Kuhr

Tasarım yemek yapmaya benzer. Nasıl ki yemek yaparken baharatlardan biri eksik ya da fazla koyduğumuzda istediğimiz tadı alamayız; tasarımda da aynı şey geçerlidir.

Kullanıcı için tasarım bütünlüğü için önemli etkenlerden biride içeriktir. Örneklemek gerekirse tasarım, teknik, renkler vs. her açıdan müthiş bir araç icat ettiğimizi düşünelim fakat içerisine benzin koymayıp hareket ettirmediğimiz sürece tüm bunların hiç bir önemi kalmayacaktır. Web sitelerine hayat verende hiç kuşkusuz kaliteli içeriklerdir.

  • Share:

Leave a Comment

sing in to post your comment or sign-up if you dont have any account.